Nová pódia a nová jména pro Sziget 2014

Nová pódia a nová jména pro Sziget 2014

Každoroční tisková konference Szigetu, která se konala 14. dubna na slavné lodi A38 v Budapešti, nabídla přehled současných plánů letošního ročníku festivalu. Organizátoři také prozradili nová jména program nejen na hlavní scénu a pro A38 stage, ale i kompletní obsazení World Village Stage.

Na hlavní scéně festival vystoupí Outkast a Manic Street Preachers a doplní tak seznam dříve ohlášených hvězd jako Queens of the Stone Age, The Prodigy, Macklemore & Ryan Lewis, Imagine Dragons, Bastille, Skrillex, Placebo, Lilly Alen či The Kooks. Nové jméno v program je The 1975 a to pro A38 stage (rozpis účinkujících níže) Závěrečná show bude ve znamení koncertu Calvina Harrise, na Zahajovací show zazáří Deadmau5. Sziget se koná od 11.-18. srpna a opět slibuje festivalovou dovolenou, na kterou nikdy nezapomenete!

“Zajistit silný mezinárodní line-up bylo poslední roky dost náročné, protože první srpnové dny byla spousta kapel v zámoří a nemohly přijmout naše pozvání. Pro rok 2014 jsme přišli s řešením posunout Sziget o týden později, tak, aby termín festivalu nekolidoval s termíny amerických nebo japonských festivalů, a zdá se, že to bylo správné rozhodnutí. Letošní line-up je rozhodně lákavější,” řekl Karoly Gerendai, hlavní organizátor Szigetu. “Nadále však pokračujeme v našem úsilí, aby byl Sziget mimořádně silným vizuálním zážitkem, vkládáme také nemalé úsilí do zlepšování našeho servisu, můžete se tak těšit na festival, který bude skvěle vypadat, a vy si jej maximálně užijete,” dodal Gerendai.

Tisková konference odhalila spoustu změn týkající se programové struktury. Jednou z nejdůležitějších novinek je náboj “nultého dne” (Den 0), který bude mít program stejně silný jako regulérní dny festivalu, s hvězdami jako Anti-Flag, Ska-P či Queens of the Stone Age. A to není vše – tento “nultý den” se navíc bude konat Zahajovací show s Deadmau5, takže kromě Závěrečné show s Calvinem Harrisem, která se již tradičně odehrává poslední den festivalu, se návštěvníci mohou těšit na další velkolepou show na hlavním pódiu, která rozproudí dav na samém počátku týdenní non-stop párty.

Sziget byl založen s cílem vytvořit společenské území, místo, kde se lidé potkávají a seznamují. Od prvních ročníků se festival snaží plnit toto poslání a organizuje aktivity pro velké i malé skupiny lidí. Takovým novým dějištěm je Campfire Stage, které bylo právě pro tyto účely zkonstruováno a které navíc přináší šanci pro amatérské i profesionální muzikanty: ti, kteří se přihlásí a budou vybráni, mohou zahrát akusticky své písně u velkého ohně. Tato scéna má být také připomínkou Woodstocku, který je konal přesně před 45 lety a je považovaný za matku všech festivalů. Sziget Community Garden je dalším novým osvěžujícím místem (a to nejen na Szigetu, ale na celé festivalové scéně vůbec), které uvítá všechny návštěvníky s otevřenou myslí a poskytne jim úžasný pohled do světa městských zahrad. Sziget Beach, oficiální pláž Szigetu, se vloni stala okamžitým hitem, a tak organizátoři s radostí oznámili, že se jí návštěvníci Szigetu dočkají také letos. A pokud hovoříme o speciálních společenských územích na Island of Freedom, pak nesmíme opomenout Ruin Pubs Quarter, který představí některé z nejoriginálnějších budapešťských barů.

Sziget 2014 opět přinese osvědčené zábavné aktivity u hlavního pódia, včetně Color Party, Flag Party, Balloon Party či Beach Ball Party a Bubble Party. Letos však začne zábava ještě před Szigetem! Organizátorský tým spustí Mission:Szitizen – mezinárodní hru s cílem inspirovat své nejhorlivější fanoušky, aby světu ukázali, co v nich je. Týmy po 2-4 účastnících budou do začátku festivalu mezi sebou soutěžit v dosažení cílů, od těch nejjednodušších až po ty nejztřeštěnější úkoly, kde musí prokázat své nadšení i talent. Celá soutěž je založena na online platformě, na kterou týmy budou nahrávat své nejnovější úspěchy, a vítězové pak získají na festivalu skvělé ceny.

Letošní ročník Szigetu bude kromě Woodstocku odkazovat na další důležité výročí – pád Berlínské zdi, přesně před 25 lety. Kromě spolupráce s berlínskou uměleckou scénou bude připomínat tento velký akt svobody také 100 metrů dlouhá zeď, ozdobená pouličními umělci i samotnými návštěvníky festivalu.

Další novinku pak ocení zejména milovníci elektronické hudby. Protože stará Arena bývala přeplněná, organizační tým se rozhodl přesunout některé velké hvězdy tohoto žánru na Main Stage, mnoho dalších pak bude hostit na svém podiu A38 Stage, nově potvrzená jména pro toto pódium jsou Madeon, R3hab a také The 1975. Na své velikosti nabyde také Colosseum, které má převzít roli ‚party center‘.

Maďarské kapely budou mít opět své open air pódium. Petőfi Radio VOLT Festival Stage představí nejlepší hudebníky této hostitelské země. Od 23. hodin se tu pak návštěvníci mohou těšit na akustická vystoupení.

Další úžasnou novinkou bude scéna World Village – velké dějiště našlapané skvělými kapelami world music, navíc s romským, afro-latinským i maďarským kulturním programem. Program se nyní bude soustředit z menších pódií do jednoho místa, které bude nepochybně patři k tomu nejatraktivnějšímu co bude moci Sziget nabídnout. Na pódiu World Village se bude konat denně 6 koncertů nových hvězd tohoto žánru, které návštěvníkům nabídnou magickou hudební pouť z Mali přes Kongo, do Argentiny, Izraele, Kanady a dalších zemí. Tato scéna představí i romské kapely. A co je velmi důležité: po koncertech budou večer znít DJ sety. Během dne pak World Village nabídne také afro-workshopy, kurzy bubnů, thajské masáže, capoeiru a ukázky samby. Neméně zajímavý pak bude program maďarské folkové kultury s tanečními kurzy, ukázkami řemeslné výroby a dalšími zajímavostmi.

Kompletní program World Village Stage: Bassekou Kouyate & Ngoni Ba, Besh o droM, Canzoniere Grecanico Salentino, Depedro, DJ Click, DJ Gaetano Fabri, DJ Kosta Kostov, El Juntacadáveres, Fanfarai, Fanfara Transilvania, Gasmac Gilmore, Gipsy Burek Orkestar, Jupiter & Okwess International, Kobo Town, La Yegros, Napra, Oy Division, Parno Graszt, Pannonia Allstars Ska Orchestra, Projekt Rakija, Rupa & the April Fishes, Romengo, Russkaja, Söndörgő, Terakaft, The Sexican, Winston McAnuff & Fixi and Yasmine Hamdan.

Spojením dvou dřívějších scén, Mambo a Holland meets Hungary Stage, vznikla zbrusu nová Europe Stage, která vychází z již zmiňovaného konceptu většího a ještě barevnějšího festivalu. Tato scéna má představit pravou evropskou alternativu ve smyslu nových evropských talentů – ti, kteří jsou ve své zemi již známí, ale na svůj zahraniční úspěch stále ještě čekají. Europe Stage bude v roce 2014 důležitým místem berlínské hudební scény, návštěvníkům však představí také italské, holandské nebo španělské kapely. Nenechte si rozhodně ujít Youropen Talent Festival, který se zde bude konat – soutěž talentů z více než 14 zemí, která se bude konat Den 0 a -1.

Milovníci blues a irské hudby se také mohou těšit na své oblíbence na jednom pódiu s tématickými dny pro oba žánry. Blues and Irish Stage bude sloužit navíc jako vzpomínka na skvělého Andora Olaha, excelentního bluesového muzikanta a nadšeného organizátora maďarské bluesové scény, který nedávno nečekaně zemřel.

Další novinkou je Street of Universities. Pokud se vám Maďarsko líbí a umíte si představit, že byste tady studovali, na tomto místě můžete získat všechny užitečné informace. Vnímavý návštěvník by pak měl určitě zavítat do Sziget Art Zone, uměleckého centra Island of Freedom. Rozličné formy vizuálního umění jsou pro Sziget čím dál důležitější, organizátoři navíc vyhlásili tendr na umělecké instalace, včetně již známých gigantických soch. Letošní ročník také zahájí tradici květinových instalací a obří pískoviště s pískovými sochami.

Ostrov svobody – Island of Freedom – si klade ještě jeden cíl: pomoc propagaci hostitelskému městu, Budapešti. Symbolem jasně čitelné a úzké spolupráce města a festivalu je ruské kolo Sziget Eye, které bude stát v srdci Budapešti po celé léto a v areálu Szigetu bude přístupné po celou dobu konání festivalu. Budapešť se také promítne do těch nejlepších ruin pubs na Szigetu, zatímco návštěvníci festivalu budou moci opět poznávat krásy maďarské metropole se Citypassem (zahrnuje cestovaní veřejnou dopravou zdarma, vstup do lázní, atd.)

Další již potvrzený program letošního Szigetu obsahuje Culture Zone, Magic Mirror, Cirque du Sziget, WAMP, Street Theatres, Before I Die, Luminarium, Cöxpon Chill Garden, Tarot Labyrinth, NGO Island, Ability Park, Tribute Stage, Rubik Sziget, the Logical Games Tent a Sports Zone. Informace o jednotlivých místech festivalu naleznete již brzy na festivalovém webu.

Zvýhodněná cena vstupenek ’Advance round 1’ platí jen do konce dubna.
Více informací naleznete zde www.szigetfestival.cz a https://www.facebook.com/SzigetCZ
Předprodej v síti Ticketpro – www.ticketpro.cz

Pro připomenutí, zde je seznam zatím potvrzených (bude ještě doplněn) jmen a rozdělení na hlavních pódiích:

Main Stage:
Anti Flag
Bastille
Bombay Bicycle Club
Die Fantastischen Vier
End Show with Calvin Harris
Imagine Dragons
Jake Bugg
Lily Allen
Macklemore & Ryan Lewis
Manic Street Preachers
Opening Show with Deadmau5
OutKast
Placebo
Prodigy
Queens of the Stone Age
Ska-P
Skrillex
The Kooks

A38 Stage:
Bonobo
Borgore
Brody Dalle
Crystal Fighters
Djaikovski ft. Tk Wonder and Mc Wasp
Fink
Girls in Hawaii
Jagwar Ma
Kavinsky
Klaxons
Laidback Luke
London Grammar
Madeon
Michael Kiwanuka
Miles Kane
Mount Kimbie
Palma Violets
R3hab
Starlight Girls
Stromae
The 1975
The Big Pink
Tom Odell
Wild Beasts