ATB: Mám rád české publikum

ATB: Mám rád české publikum

ATB bude headlinerem Decadance již příští pátek 11. května v pražském klubu SaSaZu. V následujícím rozhovoru se dozvíte na čem momentálně pracuje a jak moc se na Decadance těší.

Ahoj André, díky moc, že sis pro nás našel chvilku. Je tomu zhruba rok, co jsi vystupoval naposledy v Čechách na premiérové párty Trancefusion, takže hodně fanoušků by zajímalo, co se u Tebe událo nového během uplynulých pár měsíců?

Po vydání svého posledního alba „Distant Earth“ jsem byl hodně na cestách. Jak jsi nejspíš pamatujete, loňská Trancefusion bylo mé první vystoupení po vydání téhle desky a byl to v podstatě takový začátek mého turné. Trancefusion v Praze, ATB in Concert v Poznani, Electric Daisy Carnival v Las Vegas, Global Gathering v Petrohradu, Nature One v Německu… to bylo jen pár z mých více než 60-ti zastávek na turné „Distant Earth“. Ve druhé půlce roku 2011 jsem dával dohromady remixovou verzi alba, nazvanou „Distant Earth Remixed“ a momentálně pracuju na druhém pokračování mojí kompilace „Sunset Beach DJ Session“, který vyjde v půlce letošního roku. Mimo to mám stále docela dost hraní, jak se ostatně můžete přesvědčit v mých dates na Facebooku. Je toho hodně na práci.

Na již zmiňovaném albu „Distant Earth“ jsi měl hodně zajímavých vokálových skladeb s umělci, se kterými jsi spolupracoval vůbec poprvé. Jak vůbec vybíráš hlasy, aby se k Tvým skladbám tak dobře hodily?
Hlas musí být mimořádně výjimečný. Nejdůležitější věc je ta, abych cítil takový ten zvláštní pozitivní pocit, co mě chytne u srdce, když ho slyším.. Pro mě není důležité, jestli hlas patří k nějaké světové hvězdě nebo jestli patří někomu ze sousedů odvedle. Zkrátka když mám ten pocit, vím, že to půjde.

Když jsme u toho hlasu, co nějaká budoucí spolupráce s Robertou Carter Harrison nebo Tiff Lacey? Jsi stále v kontaktu s těmito dvěma vokalistkami, které se výraznou měrou podílely na některých Tvých zásadních hitech v minulosti?
Ano, samozřejmě jsem s Robertou a Tiff stále v kontaktu, zejména ve spojení s mým ATB in Concert vystoupením, kde se potkáváme, abychom živě zahráli nějaké starší songy, které jsme spolu vyprodukovali.

Setkáte se znova ve studiu, abyste společně pracovali na nějakých nových skladbách?
No, počkejme si a uvidíme, ale jak víte, já na druhou stranu stále hledám nějaké nové a svěží talenty na Facebooku a Youtube..

Když se podíváme ještě dál do minulosti tranceu, Ty jsi byl jedním z jeho průkopníků. Jak odlišná byla scéna nějakých 10-15 let zpátky, kdybys ji měl srovnat jako umělec na jedné straně a clubber na straně druhé?
Celá hudební scéna se za tu dobu samozřejmě hodně vyvinula. Na jedné straně je to díky technickým a hudebním možnostem, které současná doba přináší, na straně druhé hudba a lidi samotní se každým rokem taky někam posunují. Hudba je plynulý prvek, který nebude nikdy stagnovat. Ale abych ten posun popsal nějak detailněji, to by vydalo na celou knihu.

Tak pojďme zpátky do současnosti: Pamatuji si, jak Ti před pár lety opravdu hodně neseděl minimal, protože Ti nepřinášel žádné melodie ani emoce, které naopak trance přináší. Co si myslíš teď o aktuálním vzestupu trouseu, který řada djs následuje?
Jak jsem již řekl, hudba se vyvíjí. To, co bylo před deseti lety nějaký určitý hudební žánr, je dnes něco zase úplně jiného, styly se mísí. Je dokonce těžké říct, jestli většina skladeb obsahuje víc tranceu, houseu nebo techna, elektronická hudba navíc čerpá hodně inspirace z dalších hudebních žánrů, jako je např. rock. Tenhle vývoj elektronické hudby se mi hodně líbí, kvituju, že jsou lidé otevření vyzkoušet nové zvuky. Je to opravdu správný krok kupředu, protože dělá hudbu zajímavější a zároveň odlišnou pro posluchače. Jak lidé nazývají různé druhy hudby, to pro mě nikdy nehrálo hlavní roli, na čem opravdu záleží, to je výsledek a tím je dobrá muzika.

Jsou v současné době nějací producenti, kteří upoutali Tvou pozornost a u kterých si myslíš, že o nich v budoucnu ještě uslyšíme?
Ano, o mém dobrém příteli a parťákovi ve studiu, Joshu Gallahanovi. Je to hodně talentovaný a skvělý producent a DJ. Ne zcela bez důvodu jsme spolu udělali remix velkého hitu Axwella „Heart Is King“ nebo on udělal například ještě remix mého songu „Killing Me Inside“. Momentálně pracuje na některých opravdu skvělých věcech, těším se, až si některé z nich vyzkouším zahrát naživo na nějakých velkých festivalech.

Již zhruba za týden vystoupíš znovu v ČR na 10. výročí párty Decadance a čeho si nelze nevšimnout, je hodně zvláštní pouto mezi Tebou a českými fanoušky, které není mezi nimi a ostatními djs tak často vidět. Proč si myslíš, že tomu je tak právě u Tebe?
České publikum a fanoušky mám fakt rád. Jsou to skuteční milovníci dobré hudby a ví, jak si užít správnou party. Už když začínám svůj set první skladbou, lidé začnou šílet a tím nadšením mě provází po celý můj set. Tohle zapálení pro dobrou party fakt oceňuju, cítím se díky tomu skvěle a využívám podporu fandů k tomu, abych dobře postavil svůj set. Takže společně se opravdu parádně bavíme a vždycky se těším na tu dobu, kterou si společně užijeme.

Poslední otázka je lehce nehudební: Mimo Tebe samotného se na Tvém Facebooku objevila ještě jedna další hvězda – Tvůj králík ATBunny. Jak se má a co takhle mu do budoucna pořídit nějakou společnost?
:o) No, jak už jste možná viděli na pár fotkách na mém Facebooku, ATBunny není sám a má kamarádku, která se jmenuje Maggie. Bohužel – narozdíl od něj – je Maggie poněkud stydlivá, ale snad brzo pořídíme nějaké další fotky jich dvou společně.

Díky moc za rozhovor a těšíme se, až Tě tady brzo uvidíme. (a hlavně uslyšíme!)