Duo Daft Punk se po osmadvaceti letech rozpadlo
Daft Punk, pařížské duo zodpovědné za nejpopulárnější taneční a popové singly, jaké kdy vznikly, se po osmadvaceti letech rozpadlo.
Pařížské duo, které tvoří francouzští hudebníci Guy-Manuel de Homem-Christo a Thomas Bangalter informovali o rozpadu osmiminutovým videem s názvem „Epilog“, které bylo vystřiženo z jejich sci-fi filmu Electroma (2006).
Daft Punk vznikl v roce 1993 v Paříži a pokračoval v monumentálním vlivu na vznikající house a techno scénu v Evropě a později i na popovou hudbu po celém světě. Mezi jejich nejvýznamnější alba patří Homework z roku 1997 a Discovery z roku 2001 se singly jako „Around the World“ nebo „One More Time“.
Třetí studiové album Human After All z roku 2006 nesklidila u fanoušků zdaleka takový úspěch jako předchozí dvě alba. Někteří kritici označili album jako zklamání roku. Ve stejném roce byl také uveden film Electroma, přímo z režie Daft Punk. Film pojednává o výpravě dvou robotů napříč bájně krásnou americkou krajinou za cílem stát se člověkem.
Později, až v roce 2010, dává Daft Punk o sobě vědět díky soundtracku ke sci-fi filmu Tron: Legacy 3D.
V roce 2014 vydávají album Random Access Memories, kde se nacházel i singl s názvem „Get Lucky“, na kterém spolupracovali s americkými hudebníky Pharrellem Williamsem a Nilem Rodgersem. Během dvou dnů se tohoto singlu prodalo přes 50 tisíc kopií. S tímto albem a singlem v roce 2014 Daft Punk zvítězili ve dvou hlavních kategoriích v cenách Grammy. K albu se váže ještě jedna zajímavost, a to taková, že se album objevilo na platformách pro sdílení souborů ještě před premiérou na iTunes.
Dne 22. února 2021 bylo náhle vydáno video s názvem „Epilog“, který znázorňuje fade-in s textem 1993-2021. Na otázku týkající se rozpadu jejich dlouholetá mluvčí Kathryn Frazier opravdu potvrdila konec, ale neuvedla k tomu žádné bližší důvody.
Po vydání alba Discovery v roce 2001 vystupovali na fotkách pro veřejnost, v rozhovorech, na koncertech i ve videoklipech jako futurističtí roboti.
„Nechtěli jsme se stát roboty. Byl to incident ve studiu. Pracovali jsme na sampleru a přesně v 9.09 hodin ráno 9. září 1999, to vybuchlo. Když se nám vrátilo vědomí, zjistili jsme, že jsme se stali roboty.“
Ve skutečnosti prý nosí masky kvůli své stydlivosti.