808 STATE

V Praze vystoupí britská ikona elektronické taneční hudby 808 STATE

Jen o nemnohých kapelách lze říci, že přehodily výhybku v historii moderní taneční hudby a definovaly její směr na další dekády. Mezi takové výjimečné sestavy patří jistě britští 808 STATE, kteří vystoupí 16. května 2018 v pražském Lucerna Music Baru. Skupina se v Praze naposledy objevila v roce 1998 na festivalu Jelení příkop. Kapela dorazí v plné sestavě se všemi zakládajícími členy a předvede koncert plný energie a nezapomenutelných zážitků.

 

808 State provedli revoltu na hudební scéně v druhé poloviny 80. let a stali se inspirací pro Underworld, Orbital nebo Chemical Brothers,” tak se vyjádřil prestižní hudební časopis The New Musical Express. Debutové album 808 STATE Newbuild je respektovaným milníkem
v historii taneční hudby. Kapela je považována mimo jiné za zakladatele tanečního stylu acid house a je spojována se známým tanečním klubem Haçienda. V průběhu své existence spolupracovala kapela mimo jiné s osobnostmi jako je Björk, David Bowie, Quincy Jones, Afrika Bambaataa, zakladatel Joy Division a New Order Bernard Sumner, Brian Eno, u nás oblíbená Lou Rhodes z kapely Lamb nebo skupinami Primal Scream a Soundgarden.

808 STATE 2018

808 State založili v roce 1988 v Manchesteru Graham Massey, Martin Price and Gerald Simpson, pro jméno kapely byl inspirací oblíbený elektronický bubeník Roland TR-808 drum machine. Průlomové debutové album Newbuild vyšlo v roce 1988 a o rok později se dostavil první velký komerční úspěch, kdy skladbu Pacific State, která se stala hymnou klubu Haçienda, zpopularizoval na BBC Radio 1 legendární DJ Gary Davies. Druhé album s názvem Ninety vyšlo o rok později. Největším úspěchem bylo třetí album Ex:el, na kterém se jako hosté objevili Björk a Bernard Sumner z New Order.

 

Zlatou éru, zvanou “Madchester”, tak 808 State završili albem na špičce žebříčků a obřím koncertem v rodném městě, kde vyprodali místní G-Mex stadium.

 

Průlom na americkou scénu přišel s albem Georgeous, na kterém spolupracoval s Davidem Bowiem nebo Quincym Jonesem. Deska byla vydaná u tamního hip hopového labelu Tommyho  Boye, který produkoval nejslavnější alba Michaela Jacksona.

 

Následovaly alba Don Solaris (1996), Outpost Transmission (2002) a velká rekapitulace Blueprint v roce 2011 zahrnující řadu dosud nezveřejněných nahrávek a rarit.

 

808 STATE vystoupí v pražském Lucerna Music Baru 16. května 2018 od 21 hodin. Vstupenky jsou již v předprodeji v síti Ticketpro.

 

Více informací na www.808state.cz  a www.808state.com.