Eric Prydz The European Summer Tour 2013

Eric Prydz The European Summer Tour 2013

Hvězda největšího formátu, švédský DJ a producent Eric Prydz, vystoupí v sobotu 20.července v Čechách. Festival, který nejenže ponese Prydzovo jméno coby hlavního účinkujícího umělce, ale slavný hudebník se na něm bude aktivně podílet také jako dramaturg.

Autor skladby „Pjanoo“, jednoho z nejúspěšnějších hitů elektronické taneční scény vůbec, vyráží letos z domovské Ameriky do Evropy pouze na necelé dva měsíce, aby zde odehrál vystoupení na věhlasných festivalech jako Tomorrowland, Exit Festival a Creamfields UK a na vyhlášené Ibize. „Eric Prydz si akce pečlivě vybírá, proto jsme nadšení, že do svého kalendáře zařadil i Čechy. Tím spíš, že u nás hrál naposled před čtyřmi lety a podle slov jeho managementu se tu zase několik dalších let neukáže,“ říká promotér Petr Dzingel, který Prydze do Čech přiváží.

Vzácný host přistupuje ke své show v Čechách pečlivě. To znamená, že nejenže odehraje svůj vytříbený, minimálně dvouhodinový set, ale stal se také patronem celé akce. „Zaštiťuje dramaturgii festivalu – konzultujeme spolu kompletní line up, ať už jeho žánrové zaměření, tak výběr konkrétních DJů. Do Čech s sebou Prydz přiveze vlastní technickou crew, která se postará o vizuální stránku večera,“ dodává Petr Dzingel.

Pro místo konání byla z výše uvedených důvodů vybrána Incheba Arena, v Praze, která dá vyniknout vizuální, ale i hudební stránce celé show. Organizátoři se k této možnosti přiklonili i s ohledeme na velmi nepředvídatelné počasí, které se i v létě dokáže přiblížit nulové hranici, jež by spolu s děštěm mohla ovlivnit celou akci a komfort návštěvníků. Hala tak zajistí bezpečný prostor pro několik tisíc účastníků a to i v případě vysokých teplot, díky použití kryogenní techniky, která zajistí v případě vysokých teplot ochlazení uvnitř haly.

Lístky za zvýhodněnou cenu bude možné zakoupit prostřednictvím sítě Ticketportal. Například v květnu si bude možné zakoupit vstupenku za 549 Kč, v červnu za 599 Kč a na místě potom za 800 Kč (ceny jsou včetně DPH, v případě zakoupení vstupenky u společnosti Ticketportal je nutné k ceně připočítat manipulační poplatek prodejce ve výši 5% z dané ceny).

Předprodej vstupenek online zde: http://ticketportal.cz/event.aspx?ID=131314

Životopis: Eric Prydz

Říká se, že štěstí přeje odvážným. Pro Erica Prydze to platí obzvlášť; jeho jedinečná schopnost kombinovat komerční úspěch (3x TOP2 v UK chart) spolu s undergroundovou proslulostí (nejrychleji prodávaný release na kultovním Beatportu) mu umožnily získat uznání po celém světě a zároveň si udržet jemu tolik vlastní styl.

Ne příliš upovídaný Švéd za posledních 6 let neposkytl žádný rozhovor, nikdy se neobjevuje ve svých videoklipech a také nemá rád přílišnou sebepropagaci například prostřednictvím sociálních sítí. Jeho odmítavý postoj k mediálnímu cirkusu rozjel hit “Call on Me“; ten provázela hudební propagace formou videoklipu, který nikdy neschválil. Eric se vyhýbal úspěchu a publicitě jak jen mohl a raději se vrátil zpátky do studia, kde pokračoval v tvorbě temné a hloubavé elektronické muziky, díky níž se stál známý.

Ale občas, a vždy tehdy, když sám chtěl, se objevil s dalším velkým hitem. Po debutu pro label Ministry of Sound se stal jediným umělcem, kterému kdy bylo umožněno předělat skladbu od kapely Pink Floyd. Prydzův track “Proper Education“, nominovaný na cenu Grammy, stojí na základech “Another Brick In The Wall“ od zmiňovaných “Floydů“ a právě on byl jednou z těch skladeb, které dosáhly až na druhé místo UK chart. Tentokrát už se ale sám Eric ujal hudebního klipu, který dnes využívají nevládní organizace jako součást své marketingové kampaně a je stále žádán různými školami po celém světe. Téma životného prostředí, které je celým klipem prostoupené, bylo oceněno i organizací Greenpeace.

V roce 2008 následovala další úspěšná skladba “Pjanoo“. Nejdřív se stala nejrychleji prodávaným trackem na Beatportu, pak byla její instrumentální verze oceněna jako nahrávka týdne na Radiu 1 a po dobu 7 týdnů se v žebříčku držela dokonce před samotným originálem.

Další vývoj Ericovy kariéry byl opět pro jeho osobnost víc než typický. Mezi tím, co by většina umělců směřovala k produkování alba, on jednoduše odehrál jen hrstku koncertů a pak se vrátil do studia, aby se mohl věnovat svým dvěma labelům Pryda a Mouseville.

Právě díky těmto labelům se Prydzovi stále daří zůstávat zahalen tajemstvím a to i přesto, že je jeho jméno tak známé. Oba tyto labely velmi dbají na to, aby zůstaly ve své podstatě stále undergroundovými, jejich tracky jsou k dispozici prakticky bez jakékoliv propagace. Z hudebního hlediska je lze jen velmi těžko přiřadit k nějakému stylu, definují svůj vlastní styl a snad možná i díky tomu mají jeden z největších vlivů na hudební scénu po celém světe (podle Beatportu).

Na labelu Pryda, vydáva Prydz pod stejným nickem několik tracků, tématicky zaměřené na house, které se staly velkými hity v klubech po celém světě. Tracky jako třeba Aftermath, Armed nebo Melo, jež jsou tolik typické svou harmonií, melodií a především nezaměnitelnou bassovou linku. Jedním z dalších důvodů, proč Eric založil label Pryda, bylo vytvoření “obchodu“ pro tracky, které vytvořily jeho přátelé.

Na vydavatelství Mouseville produkoval Prydz spíše tvrdší techno, tentokráte pod jménom Cirez D, avšak opět s velkým úspěchem. Nejprodávanější EP tohoto labelu “On Off“ ztělesňujě étos celého labelu s charakteristickým odkazem na švédský underground.

Eric Prydz je přes všechny své úspěchy také známý pro svůj strach z létání, což mu jako světově velmí žádanému DJovi a producentovi často velmi komplikuje rozhodování před zahájením turné. Tím pádem je jasné, že každé jeho vystoupení, kdekoliv napříč celou zemí, získává punc velké výjmečnosti.

Video – Eric Prydz live